Pridal dňa 08-04-2013

je americká herečka a bývalá modelka, prezývaná americká pretty woman, držiteľka troch Zlatých glóbusov a ceny Americkej filmovej akadémie Oscar. Už od svojich 23 rokov je americkou hereckou superstar. Podľa médií patrí medzi niekoľko najlepšie platených filmových herečiek všetkých čias.

Pochádza z umelecky založenej rodiny, obaja jej rodičia, otec Walter a matka Betty-Lou, ako aj obaja jej súrodenci (starší brat Eric Roberts a sestra Lisa Roberts Gillan) boli a sú herci (herečkou je aj Ericova manželka a Juliina švagriná Eliza Robertsová a Juliina neter Emma Robertsová). Obaja rodičia boli aj divadelní pedagógovia a scenáristi. Zoznámili sa v americkom armádnom divadle a po odchode z armády v Atlante prevádzkovali súkromné divadelné štúdio a divadelnú školu pre miestne deti. Táto činnosť nebola príliš zárobková a preto ju museli neustále podporovať rôzni miestni sponzori a mecenáši. Medzi žiakmi ich divadelnej školy boli aj deti atlantského pastora Martina Luthera Kinga, ktorý ich školu aj finančne podporoval. Julia sa narodila ako tretie a posledné dieťa a zdroje uvádzajú, že manželka Martina Luthera Kinga zaplatila Juliinej mamičke Betty-Lou na jeseň roku 1967 pobyt v pôrodnici (o niekoľko mesiacov neskôr na jar 1968 bol Martin Luther King zákerne zavraždený). Manželstvo jej rodičov nebolo príliš šťastné ani harmonické, na začiatku 70. rokov skončilo rozvodom, svoju činnosť z ekonomických dôvodov ukončila aj miestna divadelná škola.

Svoje detstvo prežila s matkou Betty-Lou, ktorá sa druhýkrát vydala, zatiaľ čo jej otec Walter neskôr pracoval ako predajca vysávačov v jednom z atlantických obchodných domov. Nezažila ale príliš šťastné detstvo, pretože ani matkino druhé manželstvo nebolo príliš šťastné a harmonické. Po rozvode Betty-Lou zostala v Smyrne (dnes predmestí Atlanty) s oboma dcérami a druhýkrát sa vydala, kdežto otec Walter sa spolu s vtedy šestnásťročným bratom Ericom odsťahoval do Atlanty, kde ale po 6 rokoch od rozvodu predčasne zomrel na rakovinu. Kvôli silným okuliarom a veľkým ústam narážala často v škole na posmešky od svojich spolužiakov, nosila tiež strojček na zuby a sama sa považovala za “škaredé káčatko”. Neskôr sa však rozhodla vziať svoj vzhľad do vlastných rúk. Využila svoje nezvyčajne veľké ústa, z ktorých si vytvorila niečo ako svoju pomyselnú obchodnú značku, dala si dole svoje silné okuliare, namiesto ktorých začala používať kontaktné šošovky, ktoré ešte viac zvýrazňovali jej gaštanové oči, a využila tiež svoju vyššiu postavu. Ako malé dievča si dlho želala stať sa veterinárkou. Má rada kone, čo je záľuba, ktorú zdedila po svojom dedovi Tomovi Robertsovi, ktorý ju tiež v detstve naučil na koni jazdiť (čo neskôr niekoľkokrát úspešne predviedla aj vo filme) .

Po dokončení strednej školy v Smyrne (dnes súčasť Atlanty) sa rozhodla, že v roku 1985 odíde za svojimi súrodencami do New Yorku, kde potom spoločne so sestrou Lisou navštevovala súkromnú hereckú školu. Onedlho podpísala zmluvu s modelingovou agentúrou, ktorá jej vtedy zabezpečila aspoň skromnú existenciu. Avšak začiatky tu boli veľmi ťažké. Svoju úplne prvú epizódnu roličku zvárnila v snímke Firehouse. Vďaka svojmu bratovi, ktorý bol v tej dobe už známou hollywoodskou hereckou hviezdou, neskôr získala svoju prvú väčšiu rolu vo filme Červené ako krv (tu prvýkrát a naposledy hrala súrodenca spoločne so svojím bratom Ericom), ktorý však nebol veľmi úspešný, ale vďaka nemu sa dostala prvýkrát do Hollywoodu. V roku 1988 si zahrala v snímke Satisfaction, kde stvárnila postavu rockovej basgitaristky (pred natáčaním filmu sa na basgitaru učila hrať intenzívne celkom asi 4 týždne).

Vystriedala celý rad partnerov, medzi jej vážne známosti patril napr Dylan McDermott, Liam Neeson, Kiefer Sutherland (plánovanú svadbu s ním zrušila tesne pred jej uskutočnením), Jason Patric , Matthew Perry a Benjamin Bratt. V polovici 90. rokov bola asi rok a pol vydatá za country speváka Lyle Lovetta. V júli roku 2002 sa druhýkrát vydala za hollywoodskeho kameramana Daniela Modera, s ktorým žije na svojom ranči v meste Taos v Novom Mexiku, alebo v rodinnom sídle v kalifornskom Malibu. V novembri 2004 sa im narodili dvojčatá, dcéra Hazel Patricia a syn Phinnaeus “Finn” Walter. Ich tretie dieťa, syn Henry Daniel Moder, sa narodil 18. júna 2007 v Los Angeles.

Kategória:

Herečky

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*