Pridal dňa 12-04-2013

je anglická herečka, nominovaná na ceny Oscar, BAFTA a Zlatý glóbus. Hlavné postavy stvárnila vo filmoch ako Izba s vyhliadkou, Klub bitkárov, Harry Potter a Fénixov rád, Krídla vášne, Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street, za ktorú sa jej ušla nominácia na Zlatý glóbus, a mnoho iných, na ktorých zväčša spolupracuje so svojim partnerom, režisérom Timom Burtonom.

Bonham Carterová sa narodila v londýnskej časti Goldens Green. Jej matka Elena pracuje ako psychoterapeutka, otec Raymond Bonham Carter bol obchodným bankárom a zástupcom spoločností Bank of England ako aj riaditeľ Medzinárodného peňažného fondu vo Washingtone D.C. Má dvoch bratov – Edwarda a Thomasa, a taktiež je vzdialenou sesternicou herca Crispina Bonham Cartera, ktorý si zahral postavu pána Bingleyho v projekte BBC Pride and Prejudice. Taktiež je v príbuzenskom vzťahu k Jane Bonham Carter, barónky z Yarnbury. Helena Bonham Carterová vyštudovala dievčenskú nezávislú strednú školu v South Hampstead v Londýne. Jej žiadosť o prijatie na Kráľovskú fakultu Camebridgeskej univerzity bola zamietnutá, nie však kvôli zlým výsledkom, ale skôr pre obavy, že jej nádejná kariéra úspešnej herečky ju donúti ukončiť štúdium v jeho polovici. A práve kvôli tomuto neúspechu sa začala naplno venovať herectvu.

Nemá žiadne herecké vzdelanie. Svoj herecký debut si odbila v 16 rokoch v reklame. Jej prvá filmová úloha bola v roku 1984 vo filme Lady Jane. Prerazila vďaka úlohe Lucy Honeychurch v snímke Izba s vyhliadkou, ktorý bol natočený až po Lady Jane, ale uvedený bol prvý. Zatiaľ čo v týchto prvých filmoch hrala predovšetkým kráľovné v korzetoch alebo “anglické ruže”, neskôr rozšírila svoj profil o role v takých filmoch ako Klub bitkárov, Wallace & Gromit: Prekliatie králikodlaka a filmoch Tima Burtona Charlie a továreň na čokoládu, Mŕtva nevesta Tima Burtona, Veľká ryba a Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street. V roku 2010 si zahrala Červenú kráľovnú vo filme Alica v krajine zázrakov režiséra Tima Burtona. Zahrala si tiež Bellatrix Lestrangeovú vo filme Harry Potter a Fénixov rád, kde nahradila tehotnú Helen McCroryovú. Za túto rolu zožala úspech a Bellatrix si zahrala aj vo filme Harry Potter a polovičný princ a dvojdielnej adaptácii posledného dielu série.

Predtým mala vzťah s hercom Kennethom Branaghom, s ktorým hrala v niekoľkých filmoch. Neskôr chodila tiež s Rufusom Sewellom a Stevom Martinom. V októbri 2001 začala chodiť so svojím súčasným priateľom Timom Burtonom, s ktorým sa stretla pri nakrúcaní filmu Planéta opíc. Zahrala si vo všetkých jeho neskorších filmoch. Spoločne majú dve deti – syna Billyho Raya Burtona a dcéru Nell Burton.

Kategória:

Herečky

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*