Pridal dňa 12-04-2013

je britská herečka a příležitostná zpěvačka, držitelka Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Nejznámější je díky rolím Rose DeWitt Bukaterové ve filmu Titanic a Marianne Dashwood ve filmu Rozum a cit.

Narodila se v Readingu barmance Sally Ann a staviteli bazénů Rogeru Winsletovi. Má dvě sestry Beth a Annu. Již v jedenácti začala studovat drama. Jejím prvním dlouhodobým partnerem byl herec a scenárista Stephen Tredre, který po natočení Titanicu zemřel. Aby se mohla zúčastnit jeho pohřbu, nezúčastnila se premiéry Titanicu. V roce 1998 se vdala za režiséra Jima Threapletona, se kterým má dceru Miu Honey. Po rozvodu v roce 2001 se seznámila s režisérem Samem Mendesem a o dva roky později si jej vzala. Mají syna jménem Joe Alfie.

Její kariéra začala již v dětském sci-fi seriálu Dark Season v roce 1991. Pak se objevovala v dalších seriálech. Úspěch jí přinesl v roce 1994 film Petera Jacksona Božská stvoření. Následovala role ve filmu Rozum a cit, který z ní udělal známou herečku, vynesl jí cenu BAFTA a nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Světoznámou herečkou stala díky snímku Jamese Camerona Titanic, kde hrála pár spolu s Leonardem DiCapriem. Snímek se stal nejvýdělečnějším filmem všech dob (vydělal více než miliardu dolarů) a získal 11 Oscarů. Stala se i “miláčkem” kritiky, protože za každý film, který natočila, u ní získala pozitivní ohodnocení. Po Titanicu začala natáčet převážně nízkorozpočtové nezávislé filmy jako Hideous Kinky nebo Jako dým. Naopak odmítla mnoho rolí ve velkofilmech jako Anna a král nebo ve filmové trilogii Pán prstenů. Objevila se také v komediálním seriálu BBC Extras, kde parodovala sama sebe. Dvěma postavám seriálu v něm říká, že pracuje na filmu o holocaustu, protože je unavená z toho, jak stále prohrává na Oscarech (v té době měla za sebou již čtyři nominace), a každý, kdo natočil film o holocaustu, Oscara získal. Ve svých dvaadvaceti letech se stala nejmladší osobou, která získala dvě nominace na Oscara, pak byla nominována ještě třikrát a pokaždé byla nejmladší osobou, která získala tři, čtyři, pět nominací. Nominována byla za herecké výkony ve filmech Rozum a cit, Titanic, Iris, Věčný svit neposkvrněné mysli a Jako malé děti. Za všechny tyto filmy byla nominována i na Zlatý glóbus. Dne 11. ledna 2009 na 66. ročníku udílení cen Zlatý glóbus za rok 2008 zvítězila ve dvou kategoriích nejlepší herečka v hlavní roli ve filmu – drama za snímek Nouzový východ a nejlepší herečka ve vedlejší roli – film za snímek Předčítač. Dne 22. února 2009 na 81. ročníku vyhlášení Cen Akademie získala Oscara v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za film Předčítač. Po šesti nominacích se jí konečně povedlo proměnit jednu ve zlatou sošku.

Kategória:

Herečky

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*