Pridal dňa 12-04-2013

Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva.

Recenze filmu

Je rok 2019 a v pravé poledne není na ulicích jediný chodec ani automobil. Budovy jsou stále stejně vysoké a chladné, ale něco se změnilo. Slunce zapadá a velkoměsto ožívá. Ze svých domovů do práce spěchají tisíce upírů a teprve teď se rozbíhá jejich skutečný den. Jedním z nich je i Edward Dalton (Ethan Hawke),vědec, který odmítá lidskou krev a je vůdčí osobnost výroby syntetické krve. Už nikdy více nebudou potřeba obrovské haly plné uspaných lidí, ze kterých je odčerpávána krev. Vytvoření umělé náhrady za krev není jen otázkou životního stylu, kterým chce upír žít, ale taky civilizační nutností. Po velké nákaze, která změnila většinu lidstva v lidskou obdobu pijavic, čelí svět hrozbě nedostatku lidské krve. Lidí je totiž velmi málo, většina již dožívá v upírském zajetí a zbytek se snaží v divočině přežít. K nim se také dostává Edward Dalton, který potkává Audrey (Claudia Karvan) a především Elvise (William Dafoe), člověka, který ještě nedávno byl upírem. Je Elvis klíč k vyléčení celého světa nebo pomyslný vůdce krvežíznivé společnosti Charles Bromley (Sam Neil) tomuto zabrání…?

Svítání je hodně netypický horor. Z mého pohledu jde spíše o sociální (až politickou) studii světa, který není ovládán lidmi, ale jejich démonickou obavou, monstrem ze stínů, vycházející pouze v noci. Bratři Spierigové zacházejí s upíry velmi elegantně a zároveň kriticky vůči současné společnosti. Svítání je přesto jejich druhý celovečerní pokus, prvním byla podobná tématika ve velmi levném snímku Nemrtví (Undead, 2003). Film předkládá mnohé otázky a občas na ně i odpovídá. Jak velký je rozdíl mezi upírem a člověkem? Oba vykořisťují slabší druhy, oba se snaží za každou cenu udržet svou společnost pohromadě, ať to má jakékoliv dopady (syntetická krev = genetická úprava rostlin a potravy a mnoho dalšího). Bratři Spierigové mají i smysl pro symboliku, důležitost slunce (nositel života) v jejich smyšleném světě, ale současně si uvědomují vlastní inspiraci extrémně stylovým Matrixem. Právě uhlazený styl a výborná atmosféra doprovázená zajímavým pohledem na svět jsou silnými zbraněmi filmu. Bohužel to však není horor, který by si většina diváků přála. Atmosféra je tu velmi dobrá, ale rozhodně se tu nebudete klepat v obavách z dalšího záběru. To je možná jeden ze zásadních problémů bratrů Spierigů. Kdyby se dohodli, zda chtějí natočit čistou společenskou kritiku, akční film podobný Matrixu nebo krvavý horor, výsledek by nezůstal na půli cesty mezi výše zmíněnými, ale šel by jedním směrem po celou dobu. Svítání tak zůstává výjimečnou představou atraktivního světa plného detailů (občerstvení v metru, starý dobrý odporný upír jako odpad společnosti, Chevrolet jako auto upírů:)) s dostatkem akce, uhlazeným vizuálním stylem a dostatkem zábavy.

Svítání (2009) trailer:Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*