Pridal dňa 09-04-2013

je americký filmový a divadelní herec a filmový režisér; pochází z New Yorku.

Buscemi se narodil v newyorském Brooklynu. Jeho otec, John Buscemi, původem z Itálie, je veterán z korejské války, jeho matka je původem z Irska. Steven vystudoval Valley Stream Central High School (ročník 1976). Po dvou letech nastoupil na Berklee College of Music v Bostonu, kde studoval vokální vystupování. Po třech semestrech studium ukončil a hledal uplatnění v různých konkurzech. V letech 1980 až 1984 pracoval jako hasič v New York City.

Jeho první velkou rolí byl Richard Ganoug ve snímku Parting Glances z roku 1986. Ve stejné době se také stává členem experimentální divadelní skupiny The Wooster Group. Mezi Buscemiho nejznámější role patří Mr. Pink ze snímku Reservoir Dogs (Gauneři), Rockhound (Armageddon), Donny (The Big Lebowski), Carl Showalter (Fargo). Rovněž propůjčil svůj hlas Randallovi z animovaného snímku Příšerky, s.r.o. (Monsters, Inc.). Kromě častějších vedlejších rolí zaznamenal i velký úspěch v rolích hlavních, např. ve snímku Přízračný svět (Ghost World).
Buscemi hraje mnohdy osoby paranoidní a neurotické. Často je obsazován do filmů bratří Coenů, přičemž v každém z těchto snímků se objevuje na dobu kratší, než ve snímku předchozím. V dubnu roku 2001, v době natáčení filmu Domestic Disturbance (Malý svědek) ve Wilmingtonu (Severní Karolína), byl pobodán, když se připletl do barové rvačky mezi svým dobrým přítelem Vincem Vaughnem, scenáristou Scottem Rosenbergem a místním mužem Timothym Fogertym, jež údajně rvačku vyprovokoval. Roku 2003 účinkoval jako host (tzv. guest star) v jedné z epizod seriálu Simpsonovi, kde hrál sám sebe.

V roce 2004 přijal roli v seriálu The Sopranos (Rodina Sopránů), v němž ztvárnil postavu Tonyho Blundetta, bratrance Tonyho Soprana. S tímto dílem je spjat rovněž jako režisér divácky velmi oblíbené epizody Pine Barrens ze třetí série a páté epizody ze série šesté (ve třetí epizodě této série se objevil jako vyhazovač venkovského klubu ve snu Tonyho Soprana).

Kategória:

Herci

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*