Pridal dňa 12-01-2023

Dve mladé ženy zmietané problémami dospievania a citovou neistotou sa rozhodnú podľahnúť vzájomnej príťažlivosti bez ohľadu na rozdiely v ich sociálnom postavení a národnosti. Zatiaľ čo sa v roku 1918 svet kúpe v krvavej vojne, zápasí slúžka a pánska slečna o právo slobodne žiť a milovať.

Mladá Anka odchádza zo Slovenska pracovať ako slúžka do pánskeho domu v Prahe. Toto trblietavé veľkomesto rakúsko-uhorskej monarchie v sebe skrýva nadpozemský život, ktorý ale Anka nikdy neokúsi. Miesto toho ju čaká služba v dome vysoko postaveného štátneho úradníka a jeho rodiny. Anka sleduje vznešený svet, v ktorom je jej úlohou prať špinavé prádlo a vynášať ranný moč. Ale ani na druhej strane rebríčku nie je svet ružový. Jeho hlavnú predstaviteľku Resi, dcéru pána domu, s Ankou spojuje len spoločný rok narodenia. Resi sotva prestala byť dieťaťom a už sa ocitá v kolotoči spoločenských noriem. Dohodnutá svadba s “dobrou partiou” mala byť vyslobodením zo zlatej klietky, ale realita manželského súžitia nie je taká, ako si ju Resi predstavovala. Anka a Resi, dve rovnako staré dievčatá z opačných pólov spoločnosti v sebe nájdu spriaznené duše. Stanú sa najlepšími kamarátkami, milenkami a sú si vzájomne jediným svetlým bodom v prísne vytýčených hraniciach spoločensky akceptovateľných noriem v období I. svetovej vojny.

Film je inšpirovaný románom Hany Lasicovej, ktorá je spoločne s režisérkou Solčanskou i spoluautorkou scenára. “Ústredná postava Anky má svoj predobraz v tete Anke, ktorá vychovávala moju mamu Magdu a tetu Milku, sestry Vašáryové. Zachovali sa nám po nej fotky a spomienky, a to je vlastne všetko, čo po nej zostalo,” približuje pozadie príbehu.

Slúžka (2022) online

Réžia: Mariana Čengel Solčanská

Scenár: Hana Lasicová, Mariana Čengel Solčanská

Predloha: Hana Lasicová (kniha)

Kamera: Laco Janošťák

Hrajú: Dana Droppová, Radka Caldová, Vica Kerekes, Zuzana Mauréry, Aňa Geislerová, Karel Dobrý, Cyril Dobrý, Lukáš Pelč, Peter Nádasdi, Vilma Frantová a ďalší

Pôvodný názov: Slúžka

Slúžka (2022) trailer:Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*