Pridal dňa 08-04-2013

(* 22. prosince 1962) je anglický herec, který hrál např. ve filmech Anglický pacient, V Bruggách, Souboj Titánů, Smrt čeká všude, Předčítač a Vévodkyně. Je znám ztvárněním pěti známých zločinců: nacistického válečného zločince Amona Götha v Schindlerově seznamu, sériového vraha Francise Dolarhydea v Červeném drakovi, Ramesse II. v Princi egyptském, lorda Victora Quartermainea ve filmu Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka a Lorda Voldemorta ve filmové sérii Harry Potter. Získal prestižní divadelní cenu Tony a dvakrát byl nominován na Oscara. Je vyslancem při UNICEF UK.

Narodil se v Ipswichi (Suffolk) jako nejstarší ze šesti dětí spisovatelky Jennifer Lash a farmáře a fotografa Marka Fiennese. Jedním z jeho sourozenců je herec Joseph Fiennes. Rodina Fiennesů se v roce 1973 na několik let odstěhovala do Irska. Navštěvoval Královskou akademii dramatického umění a poté začal vystupovat v Královském národním divadle a později v Královské shakespearovské společnosti.

Svůj filmový debut měl v roce 1990 v televizním filmu A Dangerous Man: Lawrence After Arabia. V roce 1992 si poprvé zahrál v normálním filmu Bouřlivé výšiny. Přelom přišel v roce 1993, kdy se nejdříve po boku Julie Ormond objevil ve snímku Petera Greenawaye Dítě z Maconu a poté se proslul ztvárněním role nacistického velitele koncentračního tábora Amona Götha ve Spielbergově filmu Schindlerův seznam. Za tuto roli byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Oscara nakonec nezískal, ale za roli si odnesl cenu BAFTA. Aby mohl Götha věrohodně ztvárnit, nabral asi 10 kilogramů váhy. V roce 1996 byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za ztvárnění role hraběte László Almásyho v romantickém filmu z doby druhé světové války Anglický pacient.

V roce 2005 ztvárnil roli Lorda Voldemorta ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Tutéž roli hrál i později v dalších třech ze čtyř filmových pokračování. Ve filmu Harry Potter a princ dvojí krve byla pouze retrospektivní scéna na 11letého Voldemorta, kterého ztvárnil Fiennesův synovec Hero Fiennes-Tiffin. V roce 2008 si zahrál ve filmech Vévodkyně a Předčítač, v roce 2009 ve filmu Smrt čeká všude a v roce 2010 v Souboji Titánů, remaku stejnojmenného filmu z roku 1981.

Kategória:

Herci

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*