Pridal dňa 29-04-2013

Dr. Martin Harris (Liam Neeson) se probere z komatu po autohavarii v Berlíně a zjistí, že ho jeho vlastní žena (January Jones) vůbec nepoznává a jeho identitu si přivlastnil úplně cizí muž (Aidan Quinn). Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený, na útěku. S pomocí nečekaného spojence (Diane Kruger) se po hlavě vrhá do smrtelné záhady, která ho přinutí pochybovat nejen o jeho příčetnosti a identitě ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu.

Recenze filmu

Dr. Martin Harris (Liam Neeson) je respektovaný věděc, který přijel do Berlína, kde má vystoupit na konferenci o biotechnologiích. Jenže po příjezdu do hotelu zjišťuje, že na letišti zapomněl kufřík. Zatímco se jeho žena (January Jones) snaží ubytovat v hotelu, on spěchá taxíkem zpět na letiště. Bohužel po cestě se stane nehoda a on končí v kómatu. Když se po několika dnech probere, mnoho si toho nepamatuje. Jistě ale ví, že se jmenuje Martin Harris a že do Berlína přijel s manželkou, již se pokusí vyhledat. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že manželka jej nezná a jeho místo už obsadil jiný Martin Harris (Aidan Quinn). Náš hrdina ale ví, že není blázen a že se tu děje něco zatraceně podivného, což umocňuje i fakt, že po něm jdou záhadní zabijáci. Za pomoci taxikářky (Diane Kruger), která mu při nehodě zachránila život, se nyní bude snažit za každou cenu příjít celé věci na kloub. Že se při tom dostane do mnoha nebezpečných situací, je předem jasné.

I když je celá úvodní příběhová konstrukce a hození hrdiny (a s ním i diváka) do vody bez nějakého delšího vysvětlování možná příliš rychlá, je svým způsobem i sympatická. Je totiž dopředu jasné, že děj snímku bude lehce předvídatelný, ale tvůrci nás naštěstí dokáží do příběhu už od úvodních minut vcelku solidně vtáhnout, takže nehrozí, že bychom z nudy přemýšleli, jaká bude na jeho konci asi nečekaná pointa. Zkrátka se necháme unášet příběhem, který sice lehce připomíná filmy typu 48 hodin v Paříži, ale naštěstí disponuje dostatečně hutnou atmosférou, abychom mu jeho neoriginalitu odpustili. “Paranoidní” atmosféra je tu zkrátka skvěle vykreslená, stejně jako bezmoc hlavního hrdiny, kterému někdo vzal identitu.

Hlavním esem v rukávu tvůrců snímku je představitel hlavní role Liam Neeson (96 hodin). Britský herec “na stará kolena” a po mnoha rozličných rolích našel, zdá se, svou ideální hereckou polohu muže, který ztratil vše a nehodlá se s tím smířit. Nutno říct, že bez jeho charismatického hrdiny by byl film poloviční. Ostatní herci nedostali mnoho prostoru, i když menší role hereckých veteránů Bruna Ganze (Pád Třetí říše) a Franka Langelly (Duel Frost/Nixon) potěší. Zbylé osazenstvo je tu spíše notnou výplní, ať už jde o Aidana Quinna (Michael Collins) či ženské krásky January Jones (seriál Mad Men) a Diane Kruger (Lovci pokladů), od kterých se ani žádné velké herecké kreace nečekaly.

Neznámý (2011) trailer:Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*