Pridal dňa 08-04-2013

je kanadský herec, narozený ve Velké Británii, vítěz Emmy a Zlatého glóbu, nejlépe známý díky roli Jacka Bauera v seriálu 24 hodin.

Narodil se v Londýně kanadským hercům Donaldu Sutherlandovi a Shirley Douglasové, je vnukem kanadského politika Tommyho Douglase. Má dvojče – sestru Rachel. V roce 1987 se oženil s Camelií Kathovou, se kterou má dceru Sarah Jude, v roce 1990 se rozvedli. V témže roce se seznámil s Julií Robertsovou při natáčení filmu Hráči se smrtí. Oba herci se zasnoubili, ale Julie odvolala svatbu tři dny před ní kvůli tomu, že se dozvěděla, že se Kiefer setkal se striptérkou. V roce 1996 se oženil s Kelly Winnovou, ale již po třech letech začali žít odděleně, v roce 2004 zahájili rozvod a v roce 2008 byli rozvedeni. Jedná se o aktivního člena kanadské politické strany New Democratic Party, sběratele kytar a majitele nahrávacího studia Ironworks.

Jeho filmový debut proběhl ve snímku Návrat Maxe Dugana, kde hrál vedle svého otce a Matthewa Brodericka. Steven Spielberg ho obsadil do jedné epizody své série Nebezpečné příběhy, kde si jej všiml Sean Penn a obsadil jej do filmu Na dosah (1986). Následovaly role problémových teeanagerů ve filmech Trapped in Silence a Stůj při mně. Vůdce upírského gangu si Sutherland zahrál v roce 1987 ve filmu Ztracení chlapci. Mnoho postav, které Sutherland ztvárnil, se pohybovalo na hraně zákona nebo i za ní, např. ve filmech Mladé pušky, Pár správných chlapů, Čas zabíjet nebo Chicago Joe a holka ze šantánu. Spolu s Julií Roberts, svojí budoucí snoubenkou, si zahrál ve filmu Joela Schumachera o medicích, kteří na sobě testují účinky klinické smrti, Hráči se smrtí. V roce 1993 začal působit i jako režisér. Jeho režijním debutem se stal film Poslední naděje, který získal dobré kritické ohodnocení. K režisérské profesi se pak vrátil ještě v roce 1997 s filmem Pravda a lež a o tři roky později se snímkem Rivalové. Jeho nejznámější rolí se stal Jack Bauer v seriálu, který se odehrává ve skutečném čase, 24 hodin. První řada seriálu se začala vysílat v roce 2001 a do dneška se seriál dočkal celkem osmi řad a jednoho televizního filmu. Za tuto roli získal několik ocenění, včetně Zlatého glóbu a Emmy. V roce 2002 získal roli zločince ve filmu Telefonní budka, který uvěznil pomocí ostřelovací pušky Colina Farrella v telefonní budce a přes telefon s ním po celý film hovoří. Svůj hlas propůjčil také postavám ve dvou epizodách osmnácté řady seriálu Simpsonovi. V epizodě Osudy dobrého vojáka Homera namluvil plukovníka a v díle 24 minut propůjčil svůj hlas animované verzi Jacka Bauera.

Kategória:

Herci

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*