Pridal dňa 08-04-2013

je americká herečka a príležitostná speváčka a glamour modelka.

Pochádza z New Yorku z Brooklynu z rodiny právnika Geralda Hathawaya, jej matka Kate McCauley-Hathaway je herečka a speváčka , jej dedko Joe McCauley patril medzi výrazné osobnosti rozhlasového vysielania vo Filadelfii.Rodičia ju úmyselne pomenovali Anne, aby sa volala rovnako ako manželka britského dramatika Williama Shakespeara. Už v detstve pekne spievala i tancovala.

Najprv študovala na vysokej škole angličtinu, ale čoskoro svoj záujem obrátila k divadlu. V roku 1999 prvýkrát úspešne účinkovala v inak dosť neúspešnom televíznom seriáli Get Real, za ktorý bola prvýkrát nominovaná na cenu Teen Choice Award. Hneď svojím prvým veľkým filmovým hollywoodskym debutom zaznamenala veľký úspech v rodinnom rozprávkovom film Denník princeznej z roku 2001 režiséra Garryho Marshalla, kde si zahrala ústrednú postavu princeznej Mii Thermopolisovej. Za túto rolu bola druhýkrát nominovaná na cenu Teen Choice Award. Jej vôbec prvý nízkorozpočtový film Odvrátená strana neba sa natáčal skôr ako Denník princeznej, ale do kín bol uvedený úmyselne z komerčných dôvodov až neskôr. Neskôr si zahrala v ďalších známych filmoch. Modernú Popolušku stvárnila v koprodukčnej filmovej rozprávke Začarovaná Ella, známou sa stala aj vďaka postave z Oscarom ovenčeného filmu Skrotená hora. S Meryl Streepovou si zahrala hlavnú úlohu vo filme Diabol nosí Pradu. Britskú spisovateľku Jane Austenovú stvárnila vo filme Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen. V roku 2010 stvárnila postavu zimnej kráľovnej v snímke Alica v krajine zázrakov. V príprave je životopisný snímku, kde má hrať americkú speváčku a herečku Judy Garladovou.

Jej originálny herecký štýl je niekedy prirovnávaný k hereckému štýlu Audrey Hepburnovej a Judy Garlandovej.[4] Režisér Garry Marshall ju prirovnáva i k Julii Robertsovej. Jej osobnými priateľkami sa stali herečky Emily Bluntová (Diabol nosí Pradu) a Heather Matarazzo (Denník princeznej).

Svoje prvé dve nominácie na cenu Teen Choice Award dostala za svoju prvú veľkú rolu v seriáli Get Real a potom aj za svoju prvú filmovú rolu v snímke Denník princeznej. V roku 2008 bola prvýkrát nominovaná na Oscar a i Zlatý glóbus za rolu v snímke Rachel sa vydáva, počas odovzdávacieho oscarového večera účinkovala aj na javisku ako speváčka a tanečnica. V roku 2010 dostala cenu Emmy za kreatívny dabing postavy princeznej Penelope v jednej z epizód seriálu Simpsonovci.

Kategória:

Herečky

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*