Pridal dňa 08-04-2013

je anglický divadelný a filmový herec a režisér. Preslávil sa hlavne úlohou profesora Severusa Snapea vo filmoch o Harry Potterovi. Obsah

Narodil sa v londýnskej štvrti Hammersmith. Jeho rodičia, Bernard Rickman a Margaret Doreen Rose patrili k robotníckej triede. Starší brat David (1944) je grafický dizajnér, mladší brat Michael (1947) tenisový tréner, najmladšia je sestra Sheila (1949).

Keď mal Alan osem rokov umrel mu otec na rakovinu. Matka sa vydala po druhý krát, po troch rokoch sa rozviedla. “Mala len jednu životnú lásku.” povedal Rickman neskôr.

Rickman chodil na základnú školu Derwentwater v Actone, aplikujúcu vo výučbe Montessori metódu. Vynikal v kaligrafii a akvareloch a na základnej škole vyhral štipendium na Latymerovu vyššiu školu (Latymer Upper School) v Londýne. V tom čase vystupoval v niekoľkých školných inscenáciách, kde si už získal pozornosť učiteľov ako talentovaný herec.

Po ukončení štúdií na Latymerovej škole navštevoval Chelsea College of Art and Design a potom The Royal College of Art. Toto vzdelanie mu umožnilo pracovať ako grafikovi v novinách The Notting Hill Herald, čo považoval za stabilnejšie povolanie ako herectvo. Po absolvovaní škôl a ukončení vzdelávania si Rickman a niekoľko jeho priateľov spoločne otvorili grafické štúdio Graphiti. Po troch rokoch úspešného obchodu sa však Alan Rickman rozhodol, že ak si nevyskúša profesionálne herectvo teraz, tak nikdy.

Napísal list The Royal Academy of Dramatic Art (RADA) v ktorom žiadal o konkurz a získal miesto v RADA, kde študoval v rokoch 1972 do 1974. Počas štúdia Shakespearovych diel sa živil ako aranžér Nigela Hawthorna a Ralpha Richardsona. Pred opustením školy vyhral niekoľko cien, ako napríklad the Emile Littler Prize, the Forbes Robertson Prize a the Bancroft Gold Medal.

Po ukončení štúdií v RADA hral v rôznych anglických repertoároch a experimentálnych divadelných skupinách, napr. súbor Birmingham Repertory Theathre Company. Po krátkom pôsobení v londýnskom divadle National Theathre sa stal členom Royal Shakespeare Company (1985 – 1987), kde v inscenácii hry režírovanej Christopherom Hamptonom podľa Laclosovho románu Nebezpečné známosti zaujal rolou záletného vikomta Valmonta. V rovnakej roli sa objavil aj na Broadwayi, kde bol za svoj výkon nominovaný na cenu Tony 1987.

K jeho prvej veľkej roli v televízii, a to roli zloducha, ho priviedol práve spomínaný de Valmont z divadelného predstavenia Nebezpečných známostí, kde si ho všimol producent Joel Silver, a ponúkol mu rolu v pripravovanom filme Smrtonosná pasca (Die Hard). Bol to skutočný úspech, pretože divákom sa jeho Hans Gruber páčil a Rickman sa ako herec vyrovnal hlavnému hrdinovi, hviezde, ktorou bol Bruce Willis.

Rickman sa vrátil domov, a opäť hral v divadle, ktoré nazýva svojou “prvou láskou”. Napriek tomu si našiel čas na ďalšie filmy, vďaka čomu sa zrodili ďalšie postavy ako Šerif z Nottinghamu, Eamon de Valera, Alexander Dane, plukovník Brandon, anjel Metatron a Severus Snapea

V roku 1995 sa Rickman umiestnil na 34. mieste v ankete “100 najpríťažlivejších hviezd vo filmovej histórii” magazínu Empire a v októbri 1997 bol na 59. mieste v ankete toho istého magazínu “100 najlepších filmových hviezd všetkých čias.”

Vo filme Mesmer (1994) stvárnil rolu Franza Antona Mesmera. Tento film pre neho znamenal veľa. V snahe odviesť na ňom čo najlepšiu prácu, urobil spoločne s režisérom Rogerom Spottiswoodom niekoľko zmien v scenári. To sa však hlavným investorom nepáčilo natoľko, že odmietli film financovať. Spor skončil ma súde a napriek tomu, že peniaze nakoniec zabezpečili a film sa natočil, nedostal sa do kín, ale len na videokazety, čo Alana veľmi sklamalo.

V roku 1997 sa Alan predstavil ako filmový režisér. Za svoj režisérsky debut, citovo ladenú snímku Zimný hosť, v ktorom si zahrala Emma Thompsonová so svojou skutočnou matkou Phylidou Lawovou, získal hneď niekoľko cien a nominácií.

Rickman sa objavil aj v dvoch hudobných projektoch. Zahral si vo videoklipe k piesni “In Demand” hudobnej skupiny Texas, a v skladbe “The Bell” z albumu “Tubular Bells II”, populárneho Mikea Oldfielda, kde ho počujeme ako konferenciera predstavujúceho jednotlivé hudobné nástroje.

Rickman tiež získal ocenenia za dve biografické diela natočené pre HBO. Vyhral Zlatý glóbus a Emmy za svoj výkon vo filme Rasputin: Dark Servant of Destiny (1996), a bol nominovaný na Emmy za rolu Dr. Alfreda Blalocka (2004) v Niečo čo stvoril Boh (Something the Lord Made).

V októbri a novembri 2010 hral Rickman titulnú rolu v Ibsenovej hre John Gabriel Borkman v the Abbey Theatre v Dubline. V tom istom roku stvárnil postavu neúspešného spisovateľa v dráme podľa Christophera Reida The Song of lunch – Obedňajšia pieseň. Film vznikol v produkcii BBC a partnerkou mu bola Emma Thomposon. Snímka vznikla k Národnému dňu poézie 7. októbra.

Momentálne Alan hraje v práve produkovanom remake filmu Gambit.

Kategória:

Herci

Komentáre

E-mailová adresa nebude verejná. Povinné údaje sú označené hviezdičkou *

*